Kalevi Keskstaadion

Esimesed arhiiviandmed staadionist on aastast 1948 (arhiivis SÜ Kalev Komsomoli nim. Staadioni paigutuskava EAM.22.1.69 1948–1949).

Kalevi staadion 1941

Kalevi Keskstaadion, mis rajati arhitekt Eerika Nõva projekti järgi, avati 12. juulil 1955. aastal. Selle ehitamisel lõi kaasa palju vabatahtlikke kalevlasi. Staadion oli esimene uus, mastaapne ja avalik spordikompleks, mis rajati II maailmasõja järgses Tallinnas ning mille katel mõjub ruumiliselt terviklikult ja on siiani üks Eesti esindusstaadionitest, olles oma kõrgete nõlvade tõttu ideaalne paik tantsupidude korraldamiseks ja jälgimiseks.

Kalevi staadion 1955

1989. aastani kandis rajatis nime Komsomoli staadion. Kalevlaste endi keskel ja kalevlaste käte toel on staadionist saanud aegade jooksul sümbol, mis on platvormiks olnud paljudele üleriigilistele ning rahvusvahelistele võistlustele ja kultuuriüritustele (Tantsupidu, Eestimaa Võimlemispidu jne).

31.mail 2004. aastal seati Tallinna Linnavalitsuse korraldusega MTÜ-le Eesti Spordiselts Kalev hoonestusõigus Kalevi Keskstaadionile 99 aastaks. Samal aastal valmis staadioni harjutusväljaku drenaaž. 2005.aasta 19.mail anti ekspluatatsiooni valgustatud kunstmuruväljak jalgpalli tarbeks. 23. mail 2006. aastal avati spordikuulsuste allee, kuhu istutati 106 noort läänepärna olümpia-võitjatele, maailmameistritele, legendaarsetele sportlastele ja treeneritele ning tantsupidude üldjuhtidele. Enamik noori pärnasid istutati kohtadesse, kus varem kasvasid paplid. Osa neist on varustatud nimesiltidega.

STAADIONI OLUKORD 2000-ndate AASTATE ALGUSES

7,4 hektaril laiuv ning Tallinna kesklinnas paiknev Kalevi Keskstaadioni seisukord peale 60-t aastat rahva teenimist oli mitterahuldav ja ei vastanud enam kõigile ootustele, mida kirjutavad ette rahvusvahelised nõuded ja tantsupidulised, spordirahvas ning loomulikult auväärt publik. Amortiseerunud oli nii väljak, tribüünid, tehnovõrkudega varustatus, kui ka kõik staadioni juurde kuuluvad abiruumid.

Kalevi Keskstaadion vajas rekonstrueerimist ning ümberehitamist üleriigiliste ja noorte tantsupidude edukaks läbiviimiseks, rahvusvaheliste suurvõistluste, rahvaspordiürituste ning kultuurisündmuste võõrustamise valmisoleku saavutamiseks. Selleks algatatud Eesti Rahvusstaadioni mahuline planeering ja projekt vastas kõikidele rahvusvahelistele nõuetele ning lubas meil pidada suurejoonelisi rahvatantsupidusid ja tulevikus võõrustada rahvusvahelisi meistri- ja karikavõistlusi ning andis 15 000 spordi- ja kultuurihuvilisest pealtvaatajat, samas olid loodud tingimused ja valmidus lühikese ajaga suurendada pealtvaatajate kohtade arvu kuni 30 000-ni.

Kultuuriministeerium, Eesti Spordiselts Kalev, Tallinna linn ning tantsurahvas jõudsid läbirääkimistel tulemusele ning ministeerium oli valmis toetama staadioni ehitust poolega vajaminevast summast eeldusel, et teine pool tuleb Tallinna linnalt.

2016. aasta lõpus kuulutati välja Kalevi Keskstaadioni arhitektuurikonkurss, mille tulemused selgusid 25.mail 2017 Eesti Arhitektuurimuuseumis. Konkursi võitis ideekavand pealkirjaga “Katel”. Võidutöö autoriteks on Karli Luik, Johan Tali ja Martin McLean arhitektuuribüroost Kontekst AB OÜ.

ESS Kalev ning partnerid Kultuuriministeerium, Tallinna linn, Kontekst AB arhitektid ja kaasatud eksperdid pingutasid selle nimel, et 2019. aasta juulis saaks toimuda juubelihõnguline XX üldtantsupidu juba rekonstrueeritud Kalevi staadionil.

Tallinna Linnavalitsus oma 13.03.2019 korraldusega nr 353-k võttis vastu Staadioni tn 3 kinnistu ja lähiala (Kalevi Keskstaadion) detailplaneeringu. Detailplaneeringu avalik ülespanek toimus perioodil 18.04.2019 – 15.05.2019.

Kalevi Keskstaadioni rekonstrueerimise I etapp jõudis oma kulminatsiooni märtsis 2019. 2018. aastal valminud staadioni rajakatte uuendus päädis IAAF sertifikaadiga ja oli 2019.aasta varakevadel valmis teenima Kalevi klubisid, kergejõustiklasi ning häid harrastussportlasi. Ühtlasi hakkas saabuma ka staadioni juurde kuuluv spordivarustus, siinhulgas jalgpalli- ja kergejõustikuinventar.

Alustati parendatud tribüünide astmestikule uute klapptoolide paigaldamist oma uues kuues ja värvipaletis.

Renoveeritud said maa-alused tualetid ja tribüünihooned. 2019. aasta 17 nädalast algas Staadioni 3 kinnistu välivarustuse paigaldus siinhulgas pingid, jalgrattaparklad, prügikastid, lipumastid. Meie väärikate nimepuude kulunud sildid leidsid asendust uute metalsete siltidega. Ja loomulikult saab staadion endale uue perimeetri ehk uue ja arhitektuurse piirdeaia.

Kõikide I etapi tööde tähtaeg oli 15.06.2019.

KALEVI SPORDIMAJA

2019. aastal alustati staadioni tegevust toetava rajatise so majandushoone projekteerimisega, mille esialgne valmimise tähtaeg oli 15.12.2019. Selleks saab olema ca 2000 m2 sporti toetav (riietus- ja pesuruumid, laod jms) funktsionaalne ehitis, kuhu mahub ära ka ESS Kalevi kontor.

2020. aasta augusti alguses saime ehitusloa uue Kalevi Spordimaja ehituseks, mis hakkab asendama vana klubihoonet. Seoses sellega algas kohe ka vana klubihoone lammutus. Uue hoone püstitamise tähtaeg oli 10 kuud ning lootsime Kalevi 120. juubelit 24.mail 2021. aastal tähistada juba meie uues spordimajas. Spordimajas ehitati välja riietus- ja pesuruumid, füsioterapeutide ruumid, õppeklass, sportlasmajutuse võimalus, Kalevi kontor ja klubiruumid spordiklubile.

Perspektiivses spordimaja teises etapis jäävad rahastust ootama uus jõusaal, multifunktsionaalsed spordisaalid ja mitmesugused staadionit teenindavad laoruumid.

Vaatamata ehitustegevuse algusele proovisime jätkata laste ja harrastajate treeningutega niikaua kuni saime kätte ka suure staadioni ehitusloa. Siis algas suure staadioni lammutus ja uue staadioni ehitus ning sporditegemisele tuli sisse väike paus. Staadion pidi esialgu valmis saama 2021. aasta suve teisel poolel.

JK Tallinna Kalevi kauaoodatud ajutine pneumohall sai samuti ehitusloa, mis püstitatakse talvisteks treeninguteks. Läbi selle saavad jalgpallurid oluliselt parendada oma sügis/talviste treeningute kvaliteeti.

8.oktoobril 2020 toimus pidulik nurgakivi panek Kalevi Spordimajale. Spordimaja hakkab teenindama 2021. aasta lõpus I etapis valmivat sporditaristut ja külastajaid. Kalevi Keskstaadioni rekonstrueerimise I etapis valmivad areen 9 908 pealtvaataja kohaga, 1800 m2 sporti teenindavat pinda, tuletorn, Rahva Rada puudutavad kergliiklusteed  ja seda 7,4 hektaril linna keskmes.

Nurgakivi paneku tseremoonial osalesid Kultuurministeeriumi spordi asekantsler Tarvi Pürn, Tallinna abilinnapea Vadim Belobrovtsev, Eesti Spordiseltsi Kalev juhatuse liige Aleksander Tammert, Eesti Laulu- ja Tantsupeo Sihtasutuse esindaja Andi Einaste, Eesti Olümpiakomitee president Urmas Sõõrumaa, Jalgpalliklubi Tallinna Kalev spordidirektor Joel Lindpere, Tallinna Kalevi Kergejõustikukooli direktor Mikk Meerents, Eesti Kergejõustikuliidu president Erich Teigamägi, hoone projekteerinud AS Resand ja ehitaja Ehitus5ECO OÜ esindajad.

27.novembril toimus Kalevi Spordimaja sarikapidu. Maja ehitus jõudis tähtsa verstapostini – maja saavutas täiskõrguse. Ehitustöö toimus väga tempokalt, sest alles 7 nädalat tagasi pandi hoonele pidulikult nurgakivi.

Traditsiooni kohaselt võttis pärja maha maja omanik, mida esindas Eesti Spordiseltsi Kalev juhatuse liige Aleksander Tammert ja kellele seda lihtsaks ei tehtud – pärg oli kõrgel ning selle maha võtmiseks oli vaja tööriistade käsitlemise oskuseid.

Vastutasuks tehtud tubli töö eest kostitas Eesti Spordiselts Kalev Ehitus5Eco ehitajaid maitsva toidulauaga. Sarikapeo puhul on tegemist vana traditsiooniga: kui uuel majal sarikad püsti, kinnitavad töömehed otsmise sarika otsa tamme- või kuusepärja. See on märgiks, et ehitus on jõudnud lõppfaasi ning vajab tähistamist.

Pärja sarikaotsale ilmumisel pidi peremees töölistele sarikaliiku tegema. Selle traditsiooniga taotletakse hoonele õnne ning on ka omamoodi tänu- ja tähelepanuavaldus ehitajatele.

2021. aasta juunikuu soojuses sai Kalevi Keskstaadionil valmis üks ilus maja, mis sai nimeks – KALEVI SPORDIMAJA.

Maja kerkis endise Kalevi staadioni klubihoone asemele, mis oli ajahambast räsitud ja amortiseerunud.

Eesti Spordiselts Kalev on taas jõudnud oma koju, mis asub kalevlaste oma kätega rajatud Kalevi Keskstaadionil aadressiga Staadioni 3, Tallinn.

Kalevi Spordimaja valmis koostöös Kultuuriministeeriumi ja Tallinna linnaga ning riigiabi toel. Kalevi Spordimaja pakub kontoripinda spordijuhtimiseks, pesuruume koos saunadega, õppeklassi, füsioteraapiaruume ja 5 majutustuba kokku 30 voodikohaga. Kõik need teenused mahutatakse ära 1300 m2 pinnal.

Kalevi Spordimaja valmis teenindama samaaegselt kuni 200 sportlast ja spordiharrastajat.   Staadioni 3 avarale territooriumile rajatakse samuti avalikku kasutusse jäävad teed ja rekreatsiooniplatsid. Valmimas on samuti uus kergejõustiku ja jalgpallistaadion, autode parkimiskohad ja jalgrattaparklad ning rohkelt ruumi jääb järele ka rohelusele.